piątek, 15 sierpnia 2014

Aromatyczne przyprawy - dlaczego warto je mieć w domu?

Coraz częściej poszukujemy nowych smaków, które można w łatwy sposób uzyskać dzięki przyprawom. Nie tylko nadają smak i aromat, ale także są zdrowe. 
Oczywiście gdy będziemy dodawać je do niezdrowych potraw, nie liczmy na to, że zbyt wiele zdziałają.

Które warto mieć w swojej kuchni? Przeczytajcie.


Kurkuma 
– jest coraz bardziej znana, przede wszystkim ze względu na swoje zdrowotne właściwości,  zawarte w niej substancje wykazują silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Powszechnie uważa się, że ma działanie niszczące komórki nowotworowe – wskazują na to badania Centrum Naukowego Cork ds. Nowotworów.
Kurkuma pochodzi z południowej Azji, a dzięki zawartym w niej barwniku (kurkuminie) można nadać potrawom kolor.


Szafran
- ha­mu­je na­mna­ża­nie się ko­mó­rek raka wą­tro­by i po­bu­dza ich ob­umie­ra­nie. Ma rów­nież wła­ści­wo­ści prze­ciw­za­pal­ne i prze­ciw­u­tle­nia­ją­ce. 
Sza­fran jest jedną z naj­droż­szych przy­praw świa­ta. Na 1 kg przy­pra­wy trze­ba zużyć 150 tys. kwia­tów.

Czosnek 
- to znany wszystkim król zdrowia, więc nie wypadałoby o nim nie wspomnieć.
Ze względu na wysoką zawartość wapnia ma wybitne właściwości odkwaszające. Działa jak antybiotyk i aktywizuje komórki. 



Kminek 
- nasiona kminku zwyczajnego mają właściwości przeciwskurczowe i są znane jako środek wiatropędny. Pomagają w trawieniu, likwidują wzdęcia. Posiadają również właściwości moczopędne.



Kmin Rzymski
 - choć osobiście nie lubię kminku, to kmin rzymski uwielbiam. Jest niesamowicie aromatyczny i działa m.in. przeciwzapalnie, pobudza serce i ośrodek oddechowy, pobudza wydzielanie soków trawiennych, jest moczopędny oraz napotny.

Koper 
- znany przede wszystkim z własnego ogródka. Wykorzystywany jest natomiast jako lek na kolki, wzdęcia, ponadto reguluje prace jelit, pobudza laktację, poprawia trawienie, niweluje nieprzyjemny zapach z ust oraz niweluje szkodliwe toksyny z organizmu.



Pieprz 
- poprawia trawienie, działa jako środek moczopędny i dezynfekujący układ moczowy. Jest również antyoksydantem, ale nie jest zalecany dla każdego.



Rozmaryn 
- działa moczopędnie, napotnie i rozkurczowo, a dodatkowo dezynfekuje. Stosuje się go w stanach zapalnych układu pokarmowego, a w szczególności żołądka i wątroby. Wpływa także pozytywnie na pracę nerek. Poza tym łagodzi bóle reumatyczne i usprawnia krążenie obwodowe krwi.


Bazylia 
- zyskała już tak dużą popularność, że jest chętniej uprawiana niż pietruszka. Poprawia trawienie, gdyż pobudza wydzielanie enzymów żołądkowych. W dodatku bazylia wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, działa też rozkurczowo. Istnieją też dowody na to, że zioło to ma działanie poprawiające nastrój i działa antydepresyjnie.



Majeranek 
- łagodzi bóle brzucha i wpływa łagodząco na odczuwanie wszelkich dolegliwości trawiennych. Można go stosować także do inhalacji, przy niedrożności dróg oddechowych. Łagodzi także kaszel i ból gardła. 



Tymianek 
- ma silne właściwości wykrztuśne, a także bakteriobójcze i grzybobójcze, dzięki dużej zawartości tymolu. Często stanowi składnik past i preparatów do zębów.
Ze względu na swoje właściwości stosowany jest do przygotowania płukanki gardła, naparu inhalacyjnego a także do sporządzania płukanki do pielęgnacji włosów.



Liść laurowy
- wzbogaca smak sosów, gulaszów, zup czy potraw rybnych, ale także łagodzą dolegliwości reumatyczne. Ich działanie wpływa również pobudzająco na apetyt i na regulację pracy układu pokarmowego.

Oregano 
- an­ty­ra­ko­we wła­ści­wo­ści ore­ga­no za­wdzię­cza re­kor­do­wej ilo­ści fla­wo­no­idów. Związ­ki te po­wo­du­ją ob­umie­ra­nie ko­mó­rek m.​in. w przy­pad­ku no­wo­two­ru trzust­ki, jed­ne­go z naj­bar­dziej agre­syw­nych no­wo­two­rów.
Działanie : wykrztuśne, dezynfekujące, przeciwbiegunkowe, moczopędne, przeciwskurczowe, wiatropędne, odtruwające. Zewnętrznie olejek tymolowy wykorzystuje się do płukania gardła, wzmacniających kąpieli oraz przy trudno gojących się ranach skóry i świądzie.



Kolendra
- zawiera błonnik, witaminy, minerały, olejki eteryczne i przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wiele chorób. Główne właściwości: rozkurczowe, wiatropędne, moczopędne, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga łaknienie, rozpuszcza cholesterol.
Kolendra to także afrodyzjak, posiada również właściwości grzybobójcze, oraz wspomaga trawienie.



Chili
- przyspiesza proces przemiany materii, ale przede wszystkim może przyczynić się do spalenia większej ilości kalorii. Chili zawiera witaminę C, z grupy B, beta-karoten a także pektyny.



Cząber
- powstrzymuje nadmierną fermentacje i wzdęcia, pobudza trawienie, działa słabo moczopędnie i przeciwrobaczo.
Cząber jest świetną przyprawą do ziemniaków, zup i fasoli. Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych polepsza trawienie ciężkostrawnych potraw.

Gałka Muszkatołowa
- stosuje się ją dla złagodzenia zaburzeń oskrzelowych, bezsenności, reumatyzmu, wzdęć, w stanach nadpobudliwości. Nie należy jednak przesadzać z tą przyprawą, ponieważ jej nadmiar może wywołać niekorzystne efekty uboczne.


Jałowiec
- owoce działają żółciopędnie, pobudzają pracę żołądka i wątroby. Są stosowane przy depresjach, kłopotach z oddychaniem, trądziku, owrzodzeniu skóry, bólach mięśni oraz w chorobach nerek jako środek moczopędny. Przy artretyzmie, reumatyzmie i wypryskach skórnych zalecana jest kąpiel z młodych gałązek jałowca. Zalecane jest stosowanie jałowca po leczeniu antybiotykiem zakażeń dróg moczowych, co zapobiega nawrotom zakażeń i niszczy pozostałe bakterie, odporne na antybiotyki.

Estragon
-wzmaga apetyt, ułatwia trawienie, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Polecany osobom cierpiącym na reumatyzm, skazę moczanową i artretyzm.
Estragon używany jest do zaprawiania octów ziołowych i musztardy, do kiszenia ogórków i kapustyŚwieże ziele można dodawać do sałatek oraz zup.
Poprawia smak niesłonych potraw, z tego względu jest stosowany w diecie bezsolnej.

Nie należy go gotować.


Kardamon
- nasiona są przyprawą znaną jako kardamon zielony, jedną z najdroższych tuż po szafranie. Kardamon nazywany jest królową przypraw. Ma łagodny aromat i intensywny korzenny smak.
Pobudza apetyt. Dodawany do kawy lub herbaty - wzmacnia smak, jak też wzmaga ich działanie pobudzające.

Lubczyk
-  uchodzi za symbol miłości. 
Działanie: moczopędne, wiatropędne i wykrztuśne. Polecany w chorobach dróg moczowych oraz schorzeniach przebiegających ze zmniejszeniem wydalania moczu. W medycynie ludowej stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny, jako lek pobudzający krwawienie miesiączkowe, a także zwiększający pobudliwość seksualną.

Szałwia
- zawiera bardzo złożony olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy organiczne, gorycze, duże ilości witaminy B1, witaminy PP oraz karoteny (witaminy A) i duże ilości witaminy C. Wykazuje działanie odkażające, ściągające, przeciwzapalne i przeciwpotne. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, reguluje perystaltykę jelit i stosowana jest wewnętrznie jako środek przeciwdziałający wzdęciom, nadmiernej fermentacji, w bólach brzucha, kolce jelitowej i przeciw łagodnej biegunce.
Dzięki bakteriobójczym właściwościom od dawna stosuje się napar z szałwii do płukania jamy ustnej, gardła, przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i anginie. Szałwię stosuje się także do okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia nóg, można jej używać jako dolewkę do kąpieli.


To oczywiście nie wszystkie przyprawy o pozytywnych właściwościach zdrowotnych, jednymi z bardziej znanych jest też cynamon, imbir oraz czarnuszka, o której pisałam TU, a także inne.
Pamiętać trzeba, że z niczym nie należy przesadzać, tak też jest z ziołami.

Warto jednak poznać wyżej wymienione przyprawy, bo wszystkie są świetne.

Smaczenego!



PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz