czwartek, 12 czerwca 2014

Yerba Mate - jak to się zaczęło?

W Polsce yerba pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych.  Po raz pierwszy sprowadzona została do naszego kraju przez firmę Argentyna Limited.  Od tamtej pory jej popularność nie maleje, rzesze fanów rosną, a firma nadal wspiera rynek swoją fachową wiedzą i tym energetyzującym, zdrowym produktem.


A dokładniej skąd to się wzięło… ?

Początkowo herbata Yerba Mate była dzikim drzewem, z którego wysuszonych liści Indianie Guarani robili wywar. 
Z przybyciem Jezuitów w XVII- XVIII wieku na terytorium Misjones udało się założyć uprawę Yerba Mate z wybranych nasion dziko rosnących drzew.
Kroniki kolonizacji mówią, że marynarze hiszpańscy szybko zdali sobie sprawę z wyjątkowych właściwości herbaty Yerba Mate: jej picie zapobiegało szkorbutowi, chorobie nękającej marynarzy pozbawionych możliwości spożywania świeżych owoców i warzyw podczas długich podróży oceanicznych. Poza tym spostrzegli, że tubylcy pijący Yerba Mate posiadali wyjątkową odporność na zmęczenie. Picie Yerba Mate rozpowszechniło się w całym rejonie basenu del Plata, docierając do Chile. Dopiero w połowie XIX wieku lekarz i naturalista francuski Bonpland, zapoczątkował studia naukowe, rozwijając badania, które w początkach tego stulecia pozwoliły na założenie pierwszych plantacji. Zostały one założone w rejonie misji Jezuitów w San Ignacio, gdzie już od 150 lat wcześniej Yerba Mate była uprawiana przez Indian Guarani. Od tego czasu jej produkcja rozpowszechniła się, osiągając obecny stopień rozwoju. Niemałą rolę w historii Yerba Mate odegrali polscy imigranci, którzy po osiedleniu się w prowincji Misjones i Corrientes założyli tam plantacje tej rośliny. Po dziś dzień popularne marki Yerba Mate produkowane są przez potomków Polaków.


Plantacje Yerba Mate zakłada się pośród dziewiczego lasu podzwrotnikowego, zbiorów dokonuję się ręcznie, co gwarantuje dokładną selekcję liści i pączków. Do produkcji dostarczane są tylko rośliny hodowane, metodami tradycyjnymi, bez stosowania środków chemicznych. W pełni zautomatyzowane procesy cięcia i paczkowania gwarantują wysoką jakość produktu końcowego. Co roku produkowanych jest około 300 000 ton. Dzisiaj miliony ludzi pije Yerba Mate na całym świecie. Yerba Mate to napój podobny do herbaty, najbardziej popularny w Argentynie, Urugwaju, Paragwaju i południowej Brazylii. Nazwa łacińska ilex paraguariensis. Napar z Yerba Mate zwany jest również herbatą paragwajską, jezuicką, misyjną. Badania ośrodków naukowych różnych krajów między innymi Instytutu Pasteura we Francji potwierdziły nadzwyczajne właściwości Yerba Mate - rośliny jedynej na świecie. Yerba Mate jest dla przeciętnego Argentyńczyka, Paragwajczyka czy Urugwajczyka tym, co herbata dla Anglika. Może nawet czymś więcej, bo trudno sobie wyobrazić mieszkańca, któregoś z tych państw bez małego, pękatego naczynka, czyli Mate, bez stalowej Bombilli (czyt. bombizi) i termosu z gorącą wodą.

Picie Yerba Mate to nie tylko zaspokajanie pragnienia, ale też ważny codzienny rytuał. Po wsypaniu zielonego zioła do Mate i włożeniu Bombilli całość zalewa się gorącą, ale nie wrzącą wodą. Nalewa zawsze gospodarz i wszyscy piją z tego samego naczynia. Każda osoba opróżnia tykwę i oddaje gospodarzowi. Ten dolewa gorącej wody i podaje następnemu gościowi. Yerba Mate serwowana jest tak długo, aż nie podziękuje ostatnia osoba. Zaproszenie na Yerba Mate rozumiane jest jako rodzaj "akceptacji w środowisku."

Te ciekawe informację mogę Wam przekazać od sklepu Yervita.pl, który to, jako pierwszy w Polsce, wprowadził Yerba Mate na polski rynek.
 Firma Argentyna Limited ma już ponad 20-letnie doświadczenie i  jest bezpośrednim importerem yerba mate z Ameryki Południowej.
W oferuje znajdują się produkty z certyfikatem ECOCERT, dlatego z zaufaniem można robić zakupy.
W sklepie znajdziecie tylko najlepsze sprawdzone marki, a w razie wątpliwości, fachowa obsługa napewno coś doradzi.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz